Mirgün Köşkü Açılış Töreni

İ.Ü. Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (OMAR) faaliyet göstereceği Mirgün Köşkü, İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şafak Karamehmetoğlu tarafından 23 Ocak 2013 tarihinde hizmete açıldı.
Boğaziçi’nin en güzel ahşap evlerinden biri olan Emirgan’daki Mirgün Köşkü, 150 yıl sonra aslına uygun olarak İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore edildi. 2010 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 2012 yılında tamamlandı. Gerçekleştirilen restorasyonda köşkün doğal yapısı korunarak zarar görmüş parçalar özüne uygun olarak onarıldı, çürümüş kısımlar yenileri ile değiştirildi.

Tanzimat döneminin en önemli eserlerinden biri olan köşk, adını 1900’lü yıllarda yaşayan ressam Ahmet Mirgün’den almaktadır. Ressam Ahmet Mirgün, Boğaziçi’nin mimarisine şekil veren köşkü, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi’ne bağışlamıştır. Köşkün ilk sahibinin Hıdiv İsmail Paşa’nın torunu Mehmet Tahir Paşa olduğu bilinmektedir.

İÜ Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi

Kuruluşu 23 Ocak 2012 tarihli Resmî Gazete’de ilan edilen Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMAR), İstanbul Üniversitesi Rektörlüğünün kararı ile Baltalimanı-Mirgün Köşkü’nde faaliyete başlamıştır. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümüne bağlı olarak bu yıl açılan Osmanlı Dönemi Karşılaştırmalı Müzik Lisans Programı ve ülkemizin en eski müzik topluluğu olan Türk Musıkîsi İcra Heyeti’nin çalışmaları da bu mekânda sürdürülmektedir.

Tarihi ülkemizin en eski resmî müzik okulu olan Dârü’l-elhan’a dayanan bu müzik geleneği, ülkemizin en eski üniversitesinin bünyesinde yeniden yapılandırılarak tarihî ve bilimsel malzemeye dayalı eğitim- araştırma ve icra faaliyetleri başlatılmış olmaktadır.