Atatürk'ü Anma Konseri - Zorlu Center

10 Kasım Atatürk'ü Anma Konseri

10 Kasım, 2015

Stüdyo / Diğer

Kuruluşu ülkemizin en eski resmi müzik kurumu olan Darülelhan'a dayanan ve günümüzde İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMAR) bünyesinde çalışmalarını sürdüren Türk Müziği İcra Heyeti, 10 Kasım'da Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde.

​​

10 Kasım gününün anlam ve önemine uygun nitelikte bir içerikle hazırlanan özel etkinlikte, Osmanlıdan Cumhuriyete geçiş yıllarında geleneksel müziğimizin geçirdiği evreleri ses ve görüntülerle kısaca ele alan bir sunum eşliğinde, bu dönemi ve Atatürk'ün müzik zevkini yansıtan eserler icra edilecektir.


1950'li yıllardan itibaren adı Münir Nureddin Selçuk'la özdeşleşmiş bulunan İcra Heyeti'nin bu etkinliği özel bir eserle başlayacaktır:Atatürk'ün vefatının hemen ardından Behçet Kemal ÇAĞLAR tarafından yazılan, ardından Münir Bey'in bestelediği ve seslendirdiği "Ata'ya Ağıt" adlı uzun soluklu ve dönemin hüznünü yansıtan eser, kendisi haricinde icra edilmemiştir. O dönemdeki koronun devamı olan ve bugün Gönül Paçacı tarafından yönetilmekte olan İcra Heyeti bu konserde, bestecinin orijinal görüntü ve ses kaydına eşlik ederek yeni bir uyarlama gerçekleştirecektir. Rast- segâh makamlarında, giriş bölümü serbest üslupta ve usûl kullanmadan bestelenerek icra edilmiş olan eser uzun yıllar sonra ilk kez İcra Heyeti'nin, eski şefleri Selçuk'un ses kaydına iştirakiyle yeniden hayat bulmuş olmaktadır.


http://www.zorlucenterpsm.com/tr/10-kasim