Rıdvan AYDINLI


1988 yılında Ankara’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunudur. Lise yıllarında ney sazı ile başladığı müzik hayatını bir dönem başkanlığını da yaptığı, üniversitenin Türk Müziği Kulübünde (BÜTMK) devam ettirdi. Burada bir yandan Hakan Alvan ile ney çalışmalarını sürdürürken diğer yandan Gönül Paçacı yönetimindeki BÜTMK korosuna saz ve ses icracısı olarak iştirak etti. Hâlen aynı koronun şefliğini yürütmektedir. Ney çalışmalarında Fikret Bertuğ, Ahmet Şahin ve Sadreddin Özçimi’den istifade etmiştir. İÜ OMAR Türk Müziği İcra Heyeti ve Lâmekân Ensemble ile yurt içi ve yurt dışındaki konser ve projelerine devam etmektedir. Müzikoloji alanındaki çalışmalarını Panagiotis Neochoritis ile Bizans notası üzerinde yoğunlaştırmıştır. Hâlen İÜ OMARŞİV projesinde bilimsel proje uzmanı olarak görevini ve Marmara Üniversitesi Türk Din Musikisi bölümünde yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

Yurt içi ve yurt dışında birçok albüm ve kitap projesinde çalışmıştır. Ensemble Birûn ile “Compositori alla corte otomana” (İtalya, 2013) adlı albümde neyzen ve hanende, Lâmekân Ensemble ile “Gülzâr-ı Vefâ (Garden of Fidelity)” (Türkiye, 2014) adlı albümde neyzen ve hanende, “Kosova İlâhileri” (Türkiye, 2017) adlı kitap ve albüm çalışmasında notalarla yayına hazırlayan ve hanende, Lâmekân Ensemble ile “The Book of Lovers” (Belçika, 2017) adlı albümde hanende olarak bulunmuştur.

İştirak ettiği konserler arasında İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu ve BÜTMK Korosu ile “Vefa Konseri” (İstanbul, 2009), “Kırk Ney Bir Nefes” (CRR, İstanbul, 2010), İÜ İcra Heyeri ile “Itrî ve Dönemi” Konserleri (Yıldız Sarayı, İstanbul; Kayseri, 2012-13), “Itrî” Konserleri (Saraybosna; Mostar, 2013), Lâmekân Ensemble ile Osmanlı Müziği Konserleri (BOZAR “Palais des Beaux-Arts de Bruxelles”; la Salle Philharmonique de Liège) sayılabilir. İştirak ettiği konser ve projelerde Kudsi Erguner, Derya Türkan, İhsan Özer, Murat Aydemir, Necati Çelik gibi kıymetli müzisyenlerle çalışma imkânı bulmuştur.