​IV. Yaz Okulu – 4th International Summer School (2017)

11-16 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacak olan İÜ OMAR 4. Uluslararası Türk Müziği Yaz Okulu’nu duyuruya açmaktan mutluluk duyuyoruz.​

İstanbul Üniversitesi bünyesinde yapılan ve önemli sanatkârların katkıda bulunduğu bu sertifika programı, bu alanda ülkemizdeki tek organizasyondur.​OMAR Yaz Okulunda her yıl farklı bir tema belirleyerek, ülkemizden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden müzisyen ve müzik araştırmacılarının bu tema etrafında teorik ve pratik donanımlarını geliştirmeyi amaçlamaktayız. Sanatın evrenselliğinin yanı sıra Türk müziğinin kendine özgü yapısı ve estetiği üzerinden ortak bir paylaşım dili oluşturmak ve böylece ileriye dönük iş birliği imkânları yaratmak da mümkün görünmektedir.

Yaz Okulunun bu yılki konusu “Geçki / Modülasyon”dur. Eylül 2017 tarihinde OMAR’ın bilimsel danışmanlığıyla PAN Yayıncılık tarafından yayınlanacak olan, duayen sanatkâr Prof. Erol Deran’ın Türk Müziğinde Geçki Uygulamaları ve Seyirler konulu CD-Kitabı eksen alınarak, tüm ders ve uygulamalar bu konuya yoğunlaşacaktır. Erol Deran hocamız bazı günlerde aramızda bulunarak ayrıntılı bilgi verecek; ayrıca geçki kavramının farklı müzik türlerindeki uygulama esasları ve yaklaşım farklarının ele alındığı seminerler de yapılacaktır.

We are delighted to inform you about 4th OMAR International OMAR Turkish Music Summer School that has been scheduled fort the 11 – 16 September 2017.

Our summer school that is carried out by Istanbul University and supported by many important Turkish music artists. It is a certificate program and it is unique organisation for our country regarding the Turkish music. Our aim is supporting the musicians and music researchers as they develop them selves about Turkish music in practical and theorical way. Fort he purpose of that we determine a theme for each year.

The theme of this year is Transposition/ Modulation. Every classes and seminars will be harmonised by the book and CD, entitled as Modulations and melodic movements in Turkish Music that was written by well known Turkish music artist Erol Deran. This work will be published by Pan Publishing co under the supervision of the OMAR on September 2017 . Additionally, master Erol Deran will give some seminars about modulation and different perspectives in Turkish music and other music styles during the summer school.

Yaz Okulu başvurusu için adaylar en az 2, en fazla 3 dakika uzunluğunda ve aşağıdaki makamlarda yapacakları bir geçki uygulaması (geçiş taksimi) içeren video kaydını ve beraberinde bir sayfayı geçmeyen uzunlukta özgeçmiş göndermelidirler:

Klasik Kemençe-Kanun-Ney-Tanbur ve Ud için / For Classical Kemanche, Qanun, Nay, Tanbour and Oud:

Segâh’tan Acemaşiran’a / From Segah to Acemaşiran

Suzidil’den Uşşak’a / From Suzidil to Uşşak

Hicaz’dan Rast’a / From Hicaz to Rast

Rast’tan Nişaburek’e / From Rast to Nişaburek

Acemaşiran’dan Yegâh’a / From Acemaşiran to Yegah


Vurmalı sazlar için / For Percussions

“Neva Kâr’ın” ihtiva ettiği usullerin sırasıyla, bağlı olarak ve gideriyle vurulması. / Playing all usuls (rythmic cycle in Turkish music) that ¨Neva Kar¨ includes. (Applicants must play each usul respectively and without any discontinuation).


Kayıt Gönderimi için Son Tarih: 

4 Ağustos 2017 saat 17.00’ye kadar.
Daha fazla bilgi için web sayfamızı takip ediniz, sorularınızı omar@istanbul.edu.tr adresine yazabilirsiniz.
Kayıt gönderimi ve ek bilgi için, OMAR Yaz Okulu sekreteryası ile iletişime geçebilirsiniz:
Mesude Şahin – Hülya Yalçın

Telefon: (0212)2774087

Düzenleme Kurulu
Yard. Doç. Dr. Hikmet TOKER – Yard. Doç. Dr. Bilen IŞIKTAŞ – Ar. Gör. Nağme YARKIN

For detailed information you can visit our web page. You can send your all questions via our mail address: omar@istanbul.edu.tr

Staffs for sending contacts and detailed information.

Mesude Şahin – Hülya Yalçın

Phone: (+90212)2774087

Organisation Board
Yard. Doç. Dr. Hikmet TOKER – Yard. Doç. Dr. Bilen IŞIKTAŞ – Ar. Gör. Nağme YARKIN


 Kanun İhsan ÖZER
 KemençeHasan ESEN
 NeySadrettin ÖZÇİMİ
 TanburMurat AYDEMİR
 UdNecati ÇELİK
 RitmFahrettin YARKIN

Kayıt Gönderimi için Son Tarih: 4 Ağustos 2017 saat 17.00’ye kadar
Kabul Edilen Adayların Bildirilmesi için Son Tarih: 15 Ağustos 2017
Kabul Edilenlerle iletişim ve Sınıfların belirlenmesi için Son Tarih: 1 Eylül 2017
Yer: Mirgün Köşkü Emirgan-İstanbul / TÜRKİYE

KANUN
GÜNEL ADIGÜZELOVA ŞAHİN
MUSTAFA OĞUZHAN AKKUŞ
YASEMİN GÜL KATIRCI
OĞUZ EMİR KÖKSAL

NEY
GRİGORİOS VLETSİS
FURKAN TOPCU
MUHAMMED TALHA EFE
MUHAMMED TAŞ
MUZAFFER ÇOLAK
NİLAY ÖZGÜR
OSMAN ÇALIŞKAN
TAYİP ENES KORKMAZ
MORAN KANER

UD
AHMET UZUN
M. UĞUR ÖZAKALIN
RAHMA BEL HADJI YAHYA
CHRYSOSTOMOS VLESTİS
LEONARDO JESSENSKY
BAYRAMCAN BOY

KEMENÇE
BURAK KOŞUMCU
BÜŞRA ERİM
ELİF ÖZEN
HAZAL ERDEM

TANBUR
BURAK SAVAŞ
IDO ROMANO
MAZHAR GÖNÜLAY
YILMAZ AKSOY
ÖZGÜR AKSOY
SİNA ŞİMŞEK