OMARŞİV AÇILDI

Osmanlı Dönemi Müziği Multimedya Arşivi Arama ve Karşlaştırma Portalı omarsiv.istanbul.edu.tr adresinde açıldı.


İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (OMAR) Osmanlı Dönemi Müziği Multimedya Arşivi (OMARŞİV) Arama ve Karşılaştırma Portalı Tanıtım Töreni, 10 Ocak 2019 tarihinde İÜ Rektörlük Binası Mavi Salon’da gerçekleştirildi.
Projenin erişime açılan ilk aşaması, Osmanlı dönemi matbu müzik yayınlarından “Şamlı İskender Neşriyâtı – Müntehabât Notaları” başlıklı 1052 adet yaprak nota koleksiyonunu ihtiva etmektedir.
Törenin açılış konuşmaları İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat ve İÜ OMAR Müdürü Dr. Gönül Paçacı tarafından yapıldı. Ardından erişime açılan sitenin nasıl kullanılacağına dair bir sunum gerçekleştirildi.
Törende ayrıca geçtiğimiz günlerde sahiplerini bulan Necip Fazıl Ödülleri Töreni’nde Saygı Ödülü alan Prof. Dr. Nevzat Atlığ ile ilgili kısa bir film gösterimi oldu. Türk musikisinin yaşam savaşı verdiği yıllarda, üniversite korosundan başlayarak bütün oluşum ve kurumlarda görev almış, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın kuruluşunda öncü rol üstlenmiş olan Prof. Dr. Nevzat Atlığ bütün arşivini İstanbul Üniversitesi’ne bağışladı.
Törene akademi ve sanat dünyasından birçok önemli isim katıldı. Bazı konuklar: Kültür Bakanlığı Danışmanı Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, Haliç Üniversitesi Konservatuarı’ndan Prof. Erol Deran ve Prof. Mutlu Torun, Şehir Üniversitesi Tarih Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Genç, İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Profesörü Mete Tunçay, 29 Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Tahralı, Mimar Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Handan İnci, Acıbadem Üniversitesi’nden ve OMAR Kurucu YK Üyesi Doç. Dr. Haluk Özsarı, İÜ Devlet Konservatuarı’ndan Prof. Armağan Elçi ve Doç. Yusuf Benli, Beyazıt Devlet Kütüphanesi Müdürü Salih Şahin, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden ve OMAR YK Üyesi Prof. Dr. Zeynep Tarım, İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı ve OMAR YK Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu, İÜ İktisat Fakültesi’nden Prof. Dr. İsmail Coşkun.


Galeri