OMAR Mirgün Köşkü’nde Faaliyetine Başladı

İÜ Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (OMAR) faaliyet göstereceği Mirgün Köşkü, İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şafak Karamehmetoğlu tarafından 23 Ocak 2013 tarihinde hizmete açıldı.
Boğaziçi’nin en güzel ahşap evlerinden biri olan Emirgan’daki Mirgün Köşkü, 150 yıl sonra aslına uygun olarak İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore edildi. 2010 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 2012 yılında tamamlandı. Gerçekleştirilen restorasyonda köşkün doğal yapısı korunarak zarar görmüş parçalar özüne uygun olarak onarıldı, çürümüş kısımlar yenileri ile değiştirildi.
Tanzimat döneminin en önemli eserlerinden biri olan köşk, adını 1900’lü yıllarda yaşayan ressam Ahmet Mirgün’den almaktadır. Ressam Ahmet Mirgün, Boğaziçi’nin mimarisine şekil veren köşkü, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi’ne bağışlamıştır. Köşkün ilk sahibinin Hıdiv İsmail Paşa’nın torunu Mehmet Tahir Paşa olduğu bilinmektedir.
Mimari Özellikleri
Ahşap süslemeli Mirgün Köşkü, dört katlı ahşap köşk 1500 metrekare arsa üzerine inşa edilmiştir. Bodrumlu, zemin üzeri bir normal katlı, çatı katı olan ahşap karkas, bahçeli bir köşktür.
Ahşap süslemelei, tavanı kiremit örtülüdür. Giriş kapısı boşluğu basık kemerlidir. Giriş kapısına beş basamakla ulaşılır. Ahşap kanatlı kapının iki yanı ve üzeri sabit camlıdır. Cumba orta eksendedir. Dört konsolun desteklediği cumbanın üzerinde cihannüma yer alır. Geniş saçaklar furuşlarla desteklenmiştir. Giyotin pencerelerde ahşap kepenkler mevcuttur. Dış cephe bodrum katta sıvalı, zemin ve diğer katlar ahşap kaplamadır.


Haberin detayı için tıklayınız