İstanbul Üniversitesi
http://osmanlimuzigi.istanbul.edu.tr/?p=6878
Export date: Wed Feb 21 23:11:45 2018 / +0000 GMT

Andante


İKSV tarafından İstanbul Üniversitesi'nin ev sahipliğinde ve Beyoğlu Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen Itrî Yılı etkinlikleri, 2 Aralık Pazar akşamı gerçekleştirilen “Itrî ve Dönemi” konseriyle başladı.
ITRÎ YILI ETKİNLİKLERİ,  “ITRÎ VE DÖNEMİNE DİSİPLİNLERARASI BAKIŞLAR”SEMPOZYUMU İLE 3 ARALIK PAZARTESİ GÜNÜ DEVAM EDECEK

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, büyük Türk bestekârı Buhûrîzâde Mustafa Efendi'nin (Itrî) ölümünün 300. yılında UNESCO'nun 2012'yi “Itrî Yılı” ilan etmesi nedeniyle, Itrî üzerine iki günlük bir etkinlik düzenliyor. Itrî Yılı etkinlikleri, 2 Aralık Pazar günü İstanbul Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen “Itrî ve Dönemi” konseriyle başladı. Konsere, programındaki son dakika değişikliği nedeniyle gelemeyen  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerine Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış katıldı.


Açılış konserinin öncesinde gerçekleştirilen törende, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış birer açış konuşması yaptılar. Konuşmaların ardından Bülent Eczacıbaşı ve Prof. Dr. Yunus Söylet, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletmek üzere Egemen Bağış'a birer teşekkür plaketi sundular.


Açılış konserine ayrıca Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da katıldı. Törenin ardından gerçekleştirilen “Itrî ve Dönemi” başlıklı konserin ilk bölümünde, şef Gönül Paçacı yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi  (OMAR) Türk Müziği İcra Heyeti 17. yüzyıl bestekârlarının değişik formlardaki, bazıları çok nadir icra edilen eserlerinden örnekler seslendirdi. Konserin ikinci bölümünde ise solistler Yorgo Saris, Münip Utandı ve Ahmet Özhan yine bu dönemden yapıtları seslendirdi. Konser, TRT Müzik kanalı tarafından da canlı olarak yayınlandı.   Beyoğlu Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen Itri Yılı etkinlikleri, 3 Aralık Pazartesi günü İstanbul Üniversitesi Kültür Kongre Merkezi'nde 10.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek, “Itrî ve Dönemine Disiplinlerarası Bakışlar” başlıklı sempozyum ile devam edecek.


Itrî'den yola çıkılarak 17. yüzyıl döneminin müzik, felsefe, tarih ve edebiyat gibi farklı disiplinler açısından değerlendirileceği sempozyum, OMAR Müdürü ve Türk Müziği İcra Heyeti Şefi Gönül Paçacı'nın danışmanlığında düzenleniyor. Katılımın ücretsiz olduğu sempozyumda sunulacak tebliğlerden oluşacak Türkçe ve İngilizce bir yayın da hazırlanacak. Sempozyumun moderatörlüğünü OMAR Müdür Yardımcısı  Doç. Dr. Namık Sinan Turan üstlenecek.


Müzik, felsefe ve edebiyat gibi alanlarda konuşmaların olacağı sempozyumda, Türkiye'nin Osmanlı tarihi alanındaki en önemli uzmanlarından Prof. Dr. Mehmet Genç, otuz yılı aşkın bir süredir klasik Türk müziğiyle ilgili araştırmalar yapan Türkolog Prof. Dr. Walter Feldman, aynı zamanda UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Dr. Mehmet Kalpaklı, müzikolog Ersu Pekin ve Merkezi Tahran'da bulunan İslam Konferansına Üye Ülkeler Parlamentolar Birliği Genel Sekreteri olan Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç gibi isimler yer alacak.  Sempozyum, yaklaşık 40 yıldır Fransa'da yaşayan ve Türk müziğini batıya tanıtan, müzikoloji çalışmaları da bulunan ünlü sanatçı ve neyzen Kudsi Erguner'in Itrî ve döneminden günümüze Osmanlı musikisinde yorum farklılıklarını incelemesiyle devam edecek.


Sempozyumda ayrıca, Itrî'nin Klâsik Türk Musikisi repertuvarının en yetkin eseri olarak kabul edilen "Neva Kâr"ına ait ses kayıtlarının izleyicilerle paylaşılacağı özel bir bölüm de yer alacak. “Neva Kâr'ın farklı ses kayıtları ışığında eskiden yeniye doğru icraları, Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün tarafından aleniyet-mahremiyet sorunu açısından incelenecek. Necil Kazım Akses'in "Itrî'nin ‘Neva Kâr'ı Üzerine Büyük Orkestra İçin Scherzo” isimli eseri de yine bu kapsamda Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Önder Özkoç tarafından değerlendirilecek.    Sempozyumun tüm programını aşağıda bulabilirsiniz.


"ITRÎ VE DÖNEMİNE DİSİPLİNLERARASI BAKIŞLAR" SEMPOZYUMU PROGRAM


Moderatör: Doç. Dr. Namık Sinan Turan, İstanbul Üniversitesi OMAR Müdür Yardımcısı


Açış Gönül Paçacı, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sanatçı Öğretim Elemanı


10.00-10.30 Osmanlı'da 17. Yüzyılın Sosyal ve Siyasal Yapısı

Prof. Dr. Mehmet Genç, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi


10.30-11.00 17. Yüzyılda Müzik Formları: Ali Ufkî, Evliya Çelebi, Kantemir Arasında Itrî

Prof. Dr. Walter Feldman, New York Üniversitesi Abu Dhabi Şubesi Öğretim Üyesi


11.00-11.15 Soru – Cevap


11.15-11.30     Kahve molası


11.30-12.00 17. Yüzyılda Osmanlı'da Edebiyat

Dr. Mehmet Kalpaklı, Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı


12.00-12.30   Tezkireler Işığında Itrî ve Dönemi

Ersu Pekin, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi


12.30-12.45 Soru – Cevap


12.45-14.15 Öğle arası


14.15-15.45 Dinleti: Neva Kâr (Ses kayıtları üzerinden)


Darülelhan kayıtlarından Münir Nurettin Selçuk icrası, TRT kayıtlarından Ulvi Erguner Korosu, Bekir Sıdkı Sezgin, Meral Uğurlu


Modern Neva Kâr İcralarında Aleniyet-Mahremiyet Sorunu Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, Maltepe Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler ve  AB Bölümü Başkanı


Necil Kazım Akses'in "Neva Kâr Üzerine Scherzo"su

Önder Özkoç, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi


15.45-16.00 Kahve molası


16.00-16.30 17. Yüzyılda Şark-İslam Kültürü

Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Öğretim Üyesi


16.30-17.00 Itrî ve Döneminden Günümüze Osmanlı Musikisinde Yorum Farklılıkları

Kudsi Erguner, Rotterdam Konservatuarı Öğretim Görevlisi


17.00-17.30 Tartışma ve genel değerlendirme


Ayrıntılı bilgi için www.iksv.org
Post date: 2014-06-10 15:05:15
Post date GMT: 2014-06-10 12:05:15

Post modified date: 2017-02-14 14:55:45
Post modified date GMT: 2017-02-14 11:55:45

Export date: Wed Feb 21 23:11:45 2018 / +0000 GMT
This page was exported from İstanbul Üniversitesi [ http://osmanlimuzigi.istanbul.edu.tr ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com